Kosmetologia Estetyczna – trądzik różowaty, jak z nim walczyć?

Magazyn Kosmetologia Estetyczna, a w nim artykuł Pani Prezes Medical Clinic Podhale „Skóra Naczyniowa. Terapia i kuracja przeciwstarzeniowa”. W jaki sposób leczyć trądzik różowaty? Jaką pielęgnację dobrać przy tego typu problemach skórnych? Przeczytajcie koniecznie !

 

Skóra naczyniowa. Terapia i kuracja przeciwstarzeniowa.

Leczenie trądziku różowatego, a także łagodzenie związanych z nim dolegliwości, jest nieustannym wyzwaniem dla kosmetologii. Podobnie w przypadku starzenia się skóry – laboratoria chemiczne, bioinżynieryjne oraz profesjonalne marki kosmetyczne starają się znaleźć najskuteczniejsze metody na opóźninie tego procesu oraz redukcję już zaistniałych zmian. Remedium na dolegliwości związane ze skórą naczyniową oraz trądzikiem różowatym, a także na problemy skorelowane z naturalnym procesem starzenia skóry stanowią dwie doskonałe serie kosmetyków Medik8.

CALMWISE – REDUKCJA RUMIENIA

Linia Calmwiseskoncentrowana jest na redukcji stanu zapalnego. W składzie produktów znalazły się 3 szczególnie skuteczne substancje: pierwszą z nich jest teprenon – opatentowany związek, który zapobiega degeneracji skóry, działając w jej głębokich warstwach. Przeciwdziała on procesom starzenia poprzez stabilizację telomerów, a jednocześnie wyraźnie zmniejsza poziom zaczerwienienia wywołany rozszerzeniem naczynek tętniczych poprzez zdolność ich obkurczania. W badaniach klinicznych wykazano około 30% redukcję rumienia już po miesiącu stosowania kosmetyków. Dodatkowym efektem było odbudowanie naturalnej bariery lipidowej skóry, dzięki czemu u pacjentów zmniejszał się poziom podrażnienia.

Drugim wartym uwagi składnikiem jest niacynamid – witamina B3, która wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje produkcję sebum i przyspiesza gojenie zmian skórnych, jednocześnie poprawiając poziom nawilżenia oraz chroniąc skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Trzecią kluczową substancją jest perfluorodekalina, która posiada zdolność przenoszenia dużych ilości tlenu, dzięki czemu możliwe jest dostarczanie go do najgłębszych warstw skóry. Związek ten wspomaga jej zdolności regeneracyjne, dzięki czemu niweluje przebieg stanu zapalnego.

r-RETINOATE® – JAK COFNĄĆ CZAS

Serią antyageingową , która zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny, jest z kolei r-Retinoate®, zawierająca innowacyjną, opatentowaną przez laboratoria Medik8 cząsteczkę – retinoinian retinylu (RR). Jest to połączenie retinolu z kwasem retinowym, zamknięte w mikrosferach z kwasu polimlekowego– biodegradowalnego termoplastycznego poliestru, odpowiadającego za transport RR w skórze.

Kapsułkowanie RR wzmacnia jego poztywne działanie i niweluje występowanie podrażnień. Badania przeprowadzone na 20 pacjentkach stosujących kapsułkowany retinoinian retinylu (12 tygodni/stosowanie 2 razy na dobę) oraz 24 kobietach korzystających z kosmetyku z cząsteczką niekapsułkowaną (w takim samym wymiarze czasowym oraz przy identycznym dawkowaniu) wykazały zdecydowaną przewagę enkapsulacji. Już po 4 tygodniach pierwsza grupa zauważyła wyraźną poprawę wyglądu skóry (wygładzenie, wyrównany odcień, rozjaśnienie cery) oraz spłycenie zmarszczek. W kolejnych tygodniach pozytywnie oceniano poziom napięcia, zmniejszenie oznak zmęczenia oraz zwiększenie nawilżenia skóry.

Warto również nadmienić, że analiza roztworu otrzymanego po dwudniowej inkubacji RR w fibroblastach, przeprowadzona za pomocą HPLC, wykazała, iż związek ten nie ulega rozdzieleniu na kwas retinowy i retinol. Dzięki badaniu udowodniono stabilność i skuteczność opatentowanej przez Medik8 hydbydowej cząsteczki – biochemiczne efekty jej działania nie są wywołane konwersją do kwasu retinowego przez enzymy, tylko jej samodzielnym działaniem. Retinoinian retinylu wykorzystuje tym samym potencjał klinicznej jakości witaminy A, łącząc go z delikatnym działaniem i brakiem podrażnień typowych dla retinolu.

Dodatkowym efektem antyageingowym jest niezwykła zdolność indukowania syntezy kolagenu – w porównaniu do retinolu, RR osiąga 8-krotnie lepsze wyniki wzrostu syntezy! Jednocześnie RR zmniejsza ekspresję kolagenazy, w realny sposób opóźniając proces starzenia się skóry.

Niewątpliwą zaletą retinoinianu retinylu jest niezwykła fotostabilność – podczas gdy poddany napromieniowaniu światłem UV (długość fali 356 nm) retinol został zdegradowany w ciągu 12h, RR zachował swoje właściwości (strukturę chemiczną) nawet po 48h ekspozycji!

Dwukierunkowe działanie: zwiększające produkcję kolagenu i redukujące jego degradację oraz mierzalna skuteczność kosmetyków Medik8 z serii r-Retinoate® wydaje się obecnie najskuteczniejszym sposobem na „zatrzymanie czasu” i remedium na problemy wrażliwej skóry.

Autor: Anna Przygodzka – Szczepaniak
specjalista, mgr farmacji, prezes Medical Clinic Podhale